Ziemia się grzeje

Temperatury w lutym 2021 r. w Polsce

Tegoroczny luty, pod względem temperatur, prawie w całej Polsce był poniżej normy, na krańcach północno-wschodnich nawet znacznie poniżej normy, jedynie miejscami na krańcach południowych oraz na wybrzeżu był w normie. Największe odchylenie od normy -2,1°C, zanotowano w Mikołajkach i Białymstoku – raportuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Zima dopisała.

Gorące lata 2019-2020

Nie zmienia to faktu, że lata 2019-2020 były najgorętsze w historii pomiarów meteorologicznych w Polsce.

Rok 2019 był ekstremalnie ciepły. Średnia temperatura dla obszaru całej Polski wynosiła 10,2 stopnia Celsjusza. Przekroczona została bariera 10 stopni – po raz pierwszy w historii. Ubiegły rok był średnio tylko 0,2 stopnia Celsjusza chłodniejszy od roku 2020.

Najgorętsze lata w historii pomiarów meteorologicznych

Temperatura Ziemi w skali globalnej szybko podnosi się. Amerykańskie Narodowe Centrum Danych Klimatycznych (NCDC) podaje, że Ziemia ogrzewa się systematycznie od czasu rozpoczęcia pomiarów w 1880 roku.

Najcieplejszym rokiem na świecie w nowożytnej historii był 2016, zaraz przed 2020. Od 2013, rok po roku, wszystkie lata należą do dziesiątki rekordowych, najgorętszych w historii.

Najcieplejsze lata na Ziemie w historii pomiarów meteorologicznych od ich początku w 1880 roku

Zmiany klimatyczne, w ocenie Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) są największym zagrożeniem dla ludzkości, nawet przed pandemią koronawirusa.

Automatyczny i bezobsługowy pomiar temperatury za pomocą bezprzewodowego czujnika temperatury PASCO PS-3201

Jeśli ktoś chciałby zarejestrować zmiany temperatury w ciągu całego roku, by wykorzystać je do późniejszej analizy, musiałby posłużyć się termometrem i odczytywać jego wskazania na przykład co godzinę (zakładając oczywiście, że nie ma profesjonalnej stacji pogody, która zrobi to za niego). Trochę to kłopotliwe szczególnie, jeśli trzeba byłoby wielokrotnie budzić się w środku pomocy w celu dokonania pomiaru. Okazuje się jednak, że dysponując najtańszym z urządzeń PASCO, bezprzewodowym czujnikiem temperatury, można tego dokonać automatycznie. Urządzenie to może bowiem zbierać dane bezpośrednio do pamięci wewnętrznej a potem przekazać je do komputera, tabletu lub komórki, w celu późniejszego wykorzystania. Przy odczycie dokonywanym co 10 minut, pamięci starczy na ponad rok obserwacji. Jeśli chcielibyśmy temperaturę odczytywać na przykład co godzinę, starczyłoby jej na 2389 dni – tylko po co?

Opracowano na podstawie: de.statista.com, IMiGW, PASCO.

Udostępnij: