Zbieranie, prezentowanie i analizowanie danych pomiarowych

(wybierz pomiędzy SPARKvue a PASCO Capstone)

SPARKvue 

Program SPARKvue – intuicyjny dla uczniów a jednocześnie wystarczająco wydajny do zastosowań na uczelniach wyższych. Dostępny na Windows i Mac a dodatkowo bezpłatnie na tablet lub smartfon z systemem Android, iPad, iPhone, Chromebook. Posiada wbudowane instrukcje i całe lekcje doświadczalne dla uczniów oraz możliwość opracowania własnych przez nauczyciela. Obsługiwany na urządzeniach mobilnych, może korzystać z ich danych GPS i wbudowanych czujników.

Film – Co nowego w SPARKvue 4? (Aby wyświetlić pod filmem na YT napisy w języku polskim, zrób tak: Ustawienia → napisy → przetłumacz automatycznie → polski).

Jak zacząć z PASCO – skąd wziąć program SPARKvue do obsługi czujników i jak rejestrować w nim dane pomiarowe.

Przewodnik –  Obsługa programu SPARKvue

Do pobrania:

    <- Na tablet lub smartfon z systemem Android

     <- Na iPad lub iPhone

      <- Na Chromebook

 

<- Na monitor interaktywny (np. SMART) z systemem Android

 

<- Pobierz 60-dniową wersję PRÓBNĄ na Windows lub Mac

 

Wymagania systemowe konieczne do zainstalowania tego oprogramowania można sprawdzić na stronie producenta: SPARKvue® Software – downloads.

PASCO Capstone 

Program PASCO Capstone został zaprojektowany od podstaw jako najbardziej wydajne oprogramowanie do zaawansowanych badań z zakresu fizyki i inżynierii. Elastyczny, z pełną kontrolą użytkownika, dostępny na systemy Windows lub Mac.

Zapraszamy do odwiedzenia strony producenta:

https://www.pasco.com/downloads/capstone

Zobacz: Skrócona instrukcja obsługi programu Capstone w języku polskim.

 

Programy wspierające nauczanie i wykonywanie doświadczeń

Oprogramowanie spektrometrów

Program do obsługi naszego Bezprzewodowego spektrometru (PS-2600) oraz Spektrometru UV-widzialne (SE-3607) umożliwia badanie widm emisyjnych, absorpcyjnych, transmisyjnych i fluorescencyjnych.

Do pobrania bezpłatnie na komputery z systemem Windows, Mac, tablety z systemem Android  oraz na iPad.

Aplikacja wykorzystywana do eksperymentów obejmujących analizę widm emisyjnych, widma absorbancji barwnych roztworów i barwników roślinnych, określenie nieznanych stężeń na podstawie  prawa Beer’a i eksperymenty kinetyczne. Interfejs przystosowany do możliwości uczniów ułatwia wykorzystanie spektroskopii w nauczaniu fizyki, chemii i biologii.

Pobieranie: na stronie producenta.

 

MatchGraph!

Innowacja dydaktyczna – program do gry w wykresy prędkości i położenia. Przez zaangażowanie uczniów w aktywność fizyczną, wspiera pełne zrozumienie pojęć drogi, prędkości i przyspieszenia oraz wzbudza ciekawość poznawczą młodzieży. Niezbędny szczególnie w nauczaniu fizyki w szkole podstawowej. Jako zabawa budująca intuicje matematyczne i fizyczne (bez wchodzenia w rozważania teoretyczne) sprawdza się także w nauczaniu początkowym, w świetlicy szkolnej, podczas dni sportu itp.

Do wykorzystania z naszym Bezprzewodowym czujnikiem położenia (PS-3219) lub Bezprzewodowym wózkiem SMART (ME-1240).

Dostępny bezpłatnie dla systemów Windows, Mac oraz iOS na stronie producenta: https://www.pasco.com/downloads/matchgraph

Do pobrania na urządzenia przenośne:

    <- Na tablet lub smartfon z systemem Android

     <- Na iPad lub iPhone

Wszystkie programy PASCO można także pobrać bezpośrednio ze strony producenta: https://www.pasco.com/downloads.
Znajduje się tam także Data Streamer (do przesyłania w czasie rzeczywistym danych z bezprzewodowych czujników PASCO do programu Microsoft® Excel)
oraz PASCO + Python (biblioteki do obsługi czujników bezprzewodowych PASCO używanych do programowania w Pythonie).