Programy do zbierania, prezentowania i analizowanie danych pomiarowych

 

SPARKvue – program dla szkół do zbierania i analizy danych doświadczalnych 

Program SPARKvue – intuicyjny dla uczniów a jednocześnie wystarczająco wydajny do podstawowych zastosowań na uczelniach wyższych. Dostępny na Windows i Mac a dodatkowo bezpłatnie na tablet lub smartfon z systemem Android, iPad, iPhone, Chromebook. Posiada wbudowane instrukcje i całe lekcje doświadczalne dla uczniów oraz możliwość opracowania własnych przez nauczyciela. Obsługiwany na urządzeniach mobilnych, może korzystać z ich danych GPS i wbudowanych czujników.

Wymagania systemowe konieczne do zainstalowania programu SPARKvue: link System Requirements na stronie producenta.

Pobieranie bezpłatnych wersji programu SPARKvue

Na tablet lub smartfon z systemem Android
BEZPŁATNIE
Na iPad lub iPhone
BEZPŁATNIE
Na Chromebook
BEZPŁATNIE
Na monitor interaktywny z systemem Android (np. SMART)
BEZPŁATNIE
Na Windows lub Mac
Wersja PRÓBNA na 60 dni
 

NOWOŚĆ!

Program SPARKvue jest także dostępny bezpłatnie na wszystkich urządzeniach jako progresywna aplikacja internetowa (PWA) w przeglądarkach Google Chrome i Microsoft Edge. Jeśli wiec masz dostęp do szybkiego i bezawaryjnego Internetu, nie musisz już kupować płatnych licencji, nawet dla systemów Windows® i Mac® i zawsze masz dostęp do najnowszej wersji SPARKvue.

  1. Otwórz przeglądarkę i kliknij na baner poniżej
  2. Pobierz SPARKvue w wersji off-line
  3. Podłącz czujniki PASCO

Dokładny opis zawiera film.

Aby włączyć napisy w języku polskim: Ustawienia → napisy → przetłumacz automatycznie → polski).

Płatne wersje programu SPARKvue

Płatne wersje programu dotyczą komputerów z systemem Windows lub Mac i występują w dwóch odmianach, różniących się zakresem i ceną: 

  • PS-2400-DIG – Program SPARKvue do obsługi czujników i doświadczeń – licencja bezterminowa na wszystkie komputery w placówce.
  • PS-2401-DIG – Program SPARKvue do obsługi czujników i doświadczeń – licencja bezterminowa na jeden komputer.
Obie te odmiany, to licencje cyfrowe. Przy zamawianiu ich u swojego dostawcy należy podać adres mailowy, który będzie służył do obsługi licencji. Adres ten stanie się loginem do konta na stronie producenta, na którym będą się znajdować zawsze aktualne wersje programu do pobrania i ewentualne inne produkty licencjonowane. Na ten adres będą też przychodziły potwierdzenia ustalenia lub zmiany hasła do tego konta. Co do zasady, adres ten powinien należeć do właściciela licencji na program.
Najlepiej sprawdza się podawanie szkolnego adresu e-mail, bo ten najczęściej nigdy się nie zmienia. Podanie e-maila konkretnego nauczyciela może przysporzyć kłopotów, gdy nauczyciel ten zmieni pracę.

Jak obsługiwać program SPARKvue

Przewodnik po obsłudze programu SPARKvue

Aby włączyć napisy w języku polskim: Ustawienia → napisy → przetłumacz automatycznie → polski).

Krótka filmowa instrukcja:
Nowości w SPARKvue 4.0

Aby włączyć napisy w języku polskim: Ustawienia → napisy → przetłumacz automatycznie → polski).

Filmowa instrukcja:
Wprowadzenie do SPARKvue

PASCO Capstone – zaawansowany, profesjonalny program do zbierania i analizy danych doświadczalnych

Program PASCO Capstone został zaprojektowany od podstaw jako najbardziej wydajne oprogramowanie do zaawansowanych badań z zakresu fizyki i inżynierii. Elastyczny, z pełną kontrolą użytkownika, dostępny na systemy Windows lub Mac.

Zapraszamy do odwiedzenia strony producenta:

https://www.pasco.com/downloads/capstone

Zobacz: Skrócona instrukcja obsługi programu Capstone w języku polskim.

Program PASCO Capstone występuje tylko w wersji płatnej na komputery z systemem Windows lub Mac

Możliwy jest zakup jednej z w dwóch odmian, różniących się zakresem i ceną:

  • UI-5400-DIG – Program Capstone – licencja bezterminowa na wszystkie komputery w jednostce.
  • UI-5401-DIG – Program Capstone – licencja bezterminowa na jeden komputer.

Obie te odmiany, to licencje cyfrowe. Przy zamawianiu ich u swojego dostawcy należy podać adres mailowy, który będzie służył do obsługi licencji. Adres ten stanie się loginem do konta na stronie producenta, na którym będą się znajdować zawsze aktualne wersje programu do pobrania i ewentualne inne produkty licencjonowane. Na ten adres będą też przychodziły potwierdzenia ustalenia lub zmiany hasła do tego konta.

Co do zasady, adres ten powinien należeć do właściciela licencji na program.

Programy wspierające nauczanie i wykonywanie doświadczeń

Oprogramowanie spektrometrów

Bezpłatny program do obsługi naszego Bezprzewodowego spektrometru (PS-2600) oraz Spektrometru UV-widzialne (SE-3607) umożliwia badanie widm emisyjnych, absorpcyjnych, transmisyjnych i fluorescencyjnych.

Do pobrania bezpłatnie na komputery z systemem Windows, Mac, tablety z systemem Android  oraz na iPad.

Aplikacja wykorzystywana do eksperymentów obejmujących analizę widm emisyjnych, widma absorbancji barwnych roztworów i barwników roślinnych, określenie nieznanych stężeń na podstawie  prawa Beer’a i eksperymenty kinetyczne. Interfejs przystosowany do możliwości uczniów ułatwia wykorzystanie spektroskopii w nauczaniu fizyki, chemii i biologii.

Pobieranie: na stronie producenta.

Uwaga! Nowa wersja spektrometru, PS-2600A, posiada inny mechanizm łączenia z komputerem: parowanie następuje bezpośrednio z oprogramowania (tak, jak dla wszystkich innych bezprzewodowych czujników PASCO), a nie z poziomu systemu operacyjnego, jak w przypadku PS-2600. Wymaga to, by komputer był wyposażony w Bluetooth 4.X. Opis tej różnicy (po angielsku) przeczytać można pod linkiem: Differences in Pairing PS-2600 and PS-2600A to Spectrometry software.

 

MatchGraph!

Innowacja dydaktyczna – program do gry w wykresy prędkości i położenia. Przez zaangażowanie uczniów w aktywność fizyczną, wspiera pełne zrozumienie pojęć drogi, prędkości i przyspieszenia oraz wzbudza ciekawość poznawczą młodzieży. Niezbędny szczególnie w nauczaniu fizyki w szkole podstawowej. Jako zabawa budująca intuicje matematyczne i fizyczne (bez wchodzenia w rozważania teoretyczne) sprawdza się także w nauczaniu początkowym, w świetlicy szkolnej, podczas dni sportu itp.

Do wykorzystania z naszym Bezprzewodowym czujnikiem położenia (PS-3219) lub Bezprzewodowym wózkiem SMART (ME-1240/ME-1241).

Dostępny bezpłatnie dla systemów Windows, Mac oraz iOS na stronie producenta: https://www.pasco.com/downloads/matchgraph

Do pobrania bezpłatnie na urządzenia przenośne:

    <- Na tablet lub smartfon z systemem Android

     <- Na iPad lub iPhone

Wszystkie programy PASCO można także pobrać bezpośrednio ze strony producenta: https://www.pasco.com/downloads.
Znajduje się tam także Data Streamer (do przesyłania w czasie rzeczywistym danych z bezprzewodowych czujników PASCO do programu Microsoft® Excel)
oraz PASCO + Python (biblioteki do obsługi czujników bezprzewodowych PASCO używanych do programowania w Pythonie).