Kalendarium jest ułożone według miesięcy i dni, a nie chronologicznie, by nauczycielom łatwiej było znaleźć ciekawostkę na najbliższą lekcję.

Urodził się Linus Pauling, światowej klasy chemik
 

Linus Pauling zastosował fizykę kwantową do budowy struktur wiązań chemicznych.

W wieku 16 lat opuścił szkołę średnią bez uzyskania dyplomu. Dostał go dopiero w 1962 roku, już jako dwukrotny laureat Nagrody Nobla. Został jednak przyjęty do Oregon State Agricultural College.
W 1954 roku dostał Nagrodę Nobla za odkrycie chemicznych podstaw życia, w 1962 r. pokojową - za propagowanie rozbrojenia i działalność pacyfistyczną.

Uważał, że duże dawki witaminy C chronią przed chorobami - od przeziębienia po raka. Dalsze badania nie potwierdziły tej opinii, chyba że jedynym argumentem ma być długowieczność Paulinga. Dożył 93 lat. Zmarł na raka prostaty.

Felix Hoffmann opatentował kwas acetylosalicylowy
 

Substancja otrzymana przez niemieckiego chemika była czysta i stabilna chemicznie.

Autor wynalazku tak pisał o nim w odręcznych notatkach:
"Dzięki swoim właściwościom, takim jak kwaśny smak bez działania żrącego, kwas acetylosalicylowy ma przewagę nad kwasem salicylowym i dlatego zostanie zbadany pod kątem jego przydatności w leczeniu".

Firma, w której Hoffmann pracował, Friedrich Bayer & Co., zaczęła produkować Aspirynę jako lek przeciwbólowy, przeciwgorączkowy, stosowany początkowo na reumatoidalne zapalenie stawów. Miała przewagę nad kwasem salicylowym, ponieważ nie powodowała krwawienia z żołądka.

Hoffmann udoskonalił wcześniejszą, nieczystą postać leku, wynalezioną przez francuskiego chemika Charlesa Frederica Gerhardta (1853).

Zmarł Alexander Fleming, szkocki bakteriolog i lekarz
 

Alexander Fleming odkrył penicylinę G, która działa silnie bakteriobójczo, a łagodnie dla człowieka.

Alexander Fleming zmarł na oczach żony 11 marca 1955 roku. Przypisuje mu się odkrycie penicyliny, antybiotyku wyizolowanego z pleśni Penicillium. Sam Fleming uważał, że otacza go niezasłużona sława, skwapliwie z niej jednak korzystał.

Penicylina była pierwszym skutecznym antybiotykiem. Wprowadzono ją do leczenia w czasie II wojny światowej. Zapobiegała zakażeniom ran. W znacznym stopniu zmniejszyła też śmiertelność z powodu zapalenia płuc. Alexander Fleming, choć cieszy się wielką sławą jako odkrywca penicyliny, tak naprawdę przyczynił się do jej rozsławienia i spopularyzowania.

Fleming był wzorowym uczniem i studentem medycyny. Specjalizację z chirurgii uzyskał w 1909 roku. Nie wykonywał zawodu, poświęcił się badaniom naukowym. I wojna światowa i ogrom śmierci zrobiły na Flemingu potężne wrażenie. Dowodził, że zgorzel i tężec są skutkiem działania mikroorganizmów rozwijających się na polach uprawnych, gdzie upadali ranni żołnierze.

W latach 1928-1929 podczas badań laboratoryjnych odkrył, że pleśń zabija bakterie na płytkach doświadczalnych. Spostrzeżenie Fleminga na dobrą sprawę przeszło bez echa i dopiero inni badacze wprowadzili penicylinę do lecznictwa w czasach II wojny światowej. W 1945 roku Fleming wraz Howardem Walterem Floreyem i Ernstem Borisem Chainem, badaczami, którzy doprowadzili do zarejestrowania penicyliny jako środka leczniczego, otrzymali nagrodę Nobla.

Fleming musiał mocno się zdziwić wyróżnieniem, bo powiedział:
„Moją jedyną zasługą jest to, że nie zaniechałem obserwacji i jako bakteriolog dalej badałem problem”. Wiedział, że nie zasłużył na Nobla. Zbierał wycinki na swój temat w teczce podpisanej „Mit Fleminga”. Mit nie przeszkodził mu w chodzeniu w glorii noblisty.

Sprzedano pierwszą butelki Coca-Coli
 

Napój wynalazł w 1886 roku John Pemberton, farmaceuta z Atlanty.

Do produkcji słynnego napoju wykorzystał limonkę, cynamon, liście i nasiona koki.  Zalecał stosować go do leczenia rozedrgania nerwowego i jako eliksir stawiający na nogi.

Po śmierci Pembertona właścicielem firmy został Asa Candler. 31 stycznia 1893 r. opatentował słynną recepturę Coca-Coli już na bazie (wcześniej nieobecnej) wody gazowanej.

Rudolf Kuhnold przeprowadził pierwszą udaną próbę użycia radaru
 

700-watowy nadajnik pracował na częstotliwości 600 megaherców, wyposażony był w odbiornik i czaszę anteny.

Odbierał echa sygnałów odbitych od pancernika Hesse, zakotwiczonego w odległości 550 metrów.

W październikowym teście tego samego roku, radar odebrał echo od okrętu oddalonego o 11 km. Urządzenie miało stwarzać przewagę na polu bitwy w nadchodzącej II wojnie światowej, ale... kto mieczem wojuje, od miecza ginie.

To USA i Wielka Brytania wykorzystały pionierskie prace Kuhnolda i rozwinęły je w niezawodny system wykrywania obiektów na wodzie i w powietrzu.

Matka historii ma na imię „Ironia”.

Urodził się Stefan Banach, wybitny polski matematyk
 

Od dzieciństwa wykazywał ponadprzeciętne zdolności matematyczne i językowe.

Po maturze pracował w księgarni. Studiował jako samouk. W czasie I wojny światowej pracował na stanowisku nadzorcy robót budowlanych, udzielał korepetycji.

W 1916 roku prowadził z kimś dysputy matematyczne na krakowskich Plantach. Przechodzący obok doktor Hugo Steinhaus usłyszawszy rozmowę, zainteresował się młodym dyskutantem. Zdarzenia nabrały tempa: publikacje, asystentura na Politechnice Lwowskiej. W 1920 r. doktorat z analizy funkcjonalnej, nowej dziedziny matematyki.

Z doktoratem sprawa była ciekawa, bo Banach nie zamierzał go pisać. Siedząc w zadymionych lwowskich knajpach rozwiązywał zadania matematyczne. Jego współpracownicy odbierali serwetki z notatkami, porządkowali i przepisywali. Banach złożył z ich pracy pracę doktorską jako swoją. Ani myślał jej bronić. Zatem znów postanowiono uciec się do podstępu. Zaproszono upartego matematyka do jakiegoś pokoju na uczelni, gdzie miał pomóc rozwikłać zadania. Zrobił to, nie zdając sobie sprawy, że obronił właśnie doktorat.

Banach stworzył dział matematyki zwany analizą funkcjonalną oraz był wybitnym członkiem lwowskiej szkoły matematycznej, skupiającej najzdolniejszych matematyków.

Zmarł 31 sierpnia 1945 roku na raka płuc.

Zmarł Izaak Newton
 

Izaak Newton dla wielu był najwybitniejszym naukowcem wszech czasów.

Przed Newtonem konstrukcja świata tkwiła w mrokach domysłów, wierzeń i mitów. Po nim już wiedziano, że kosmosem rządzą ścisłe matematyczne prawa. Newton odkrył, między innymi, trzy prawa dynamiki i prawo powszechnego ciążenia.

Newton prowadził też badania alchemiczne. Słynny ekonomista John Maynard Keynes kupił alchemiczne zapiski Newtona wyrokując po ich lekturze i analizie, że Newton był  bardziej magikiem, niż naukowcem. Droga do wybitnych osiągnięć może prowadzić przez krainę baśni i magii...

Newton często wpadał w złość, rzadko się śmiał i żartował. Najprawdopodobniej był homoseksualistą.

Zmarł Albert Einstein
 

Albert Einstein jest uznawany za jednego z największych fizyków w historii, obok Newtona, Maxwella i Galileusza.

Albert Einstein był twórcą szczególnej i ogólnej teorii względności oraz odkrywcą wielu praw i stałych przyrodniczych. W kwietniu 1953 r. u Einsteina pękł tętniak aorty. Einstein nie zgodził się na operację, mówiąc: „Chcę odejść wtedy, kiedy sam zechcę. Sztuczne przedłużanie życia jest niesmaczne”.

Einstein stworzył fundament nauki XX wieku. Jego szczególna i ogólna teoria względności jest podstawą do zrozumienia takich pojęć jak czas, masa, energia.

Szczególna teoria względności, sformułowana w 1905 roku, pozwala zrozumieć zachowanie cząstek elementarnych. Ogólna teoria względności otworzyła drogę do nowoczesnej kosmologii.