Roentgen

Wilhelm Roentgen – odkrywca promieni X

Wilhelm Conrad Roentgen, odkrywca promieni X, zrewolucjonizował świat medycyny i fizyki.

Roentgen urodził się w 1845 roku w Lennep w Niemczech. Początkowe ścieżki jego edukacji były kręte. Jako młody człowiek został wydalony ze szkoły średniej za rzekome narysowanie karykatury jednego z nauczycieli. Temu oskarżeniu zawsze zaprzeczał. Wydarzenie wpłynęło jednak na jego dalszą naukę, ponieważ uniemożliwiło formalne studia na wielu niemieckich uniwersytetach.

Roentgen kontynuował edukację jako wolny słuchacz na Uniwersytecie w Utrechcie, a następnie został przyjęty jako pełnoprawny student na Politechnikę Federalną w Zurychu, gdzie studiował inżynierię mechaniczną. Jego zainteresowanie fizyką rozwinęło się pod wpływem Augusta Kundta, pod którego opieką pracował między innymi w Würzburgu. Właśnie tam, w 1895 roku, dokonał swojego przełomowego odkrycia.

W trakcie eksperymentów w swoim laboratorium (na zdjęciu) z katodowymi lampami próżniowymi 8 listopada 1895 roku Roentgen zauważył, że nieznane promieniowanie jest w stanie wywołać fluorescencję na ekranie pokrytym platinocyjanurem baru, nawet gdy lampa była osłonięta. Zaintrygowany tym zjawiskiem, wykonał serię eksperymentów, które doprowadziły do identyfikacji i opisania nowego rodzaju promieniowania, które nazwał “promieniami X”.

Roentgen odmówił opatentowania swojego odkrycia, argumentując, że świat powinien z niego korzystać bez ograniczeń. W 1901 roku otrzymał pierwszą w historii Nagrodę Nobla z fizyki. Nie wygłosił przemówienia noblowskiego.

Jego żona, Bertha, była pierwszą osobą, której ręka została sfotografowana za pomocą tej techniki, w pierwszym selfie świata pokazując wyraźnie kości i obrączkę ślubną.

Promienie X występują naturalnie występują w kosmosie. Emitują je różne obiekty astronomiczne, takie jak czarne dziury, gwiazdy neutronowe, supernowe, a także gorący gaz międzygwiezdny. W tych ekstremalnych środowiskach, gdzie panują ogromne temperatury i ciśnienia, atomy są jonizowane, a w wyniku tego procesu emitowane są promienie X.

Roentgen zmarł w Monachium na raka jelit 10 lutego 1923 roku. Nie miał dzieci.

Udostępnij: