PASCO i Bolesław Prus

PASCO na Festiwalu Nauki w LO Prusa w Warszawie

Wiosną 2022 roku XXXV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Prusa w Warszawie zorganizowało dwudniowy Festiwal Nauki, podczas którego odbyły się między innymi warsztaty eksperymentów z czujnikami PASCO. Prowadzący wykorzystał różnorodne możliwości techniczne urządzeń oraz oprogramowania, pozwalające na uatrakcyjnienie doświadczeń i łatwe analizowanie ich rezultatów.

Rozpoczęło się od „zwykłego” wsypania sody oczyszczonej do octu, ale po chwili – zapatrzonym w fontannę piany widzom dał się we znaki wibrujący dźwięk alarmu podwyższonego stężenia dwutlenku węgla. Po chwili wszystko się wyjaśniło i konsternacja ustąpiła zrozumieniu. Za wszystko odpowiadało bowiem urządzenie //code.Node zaprogramowane w języku Blockly tak, by zareagowało na wskazania położonego obok, niby przypadkiem, czujnika CO2 (Fot. 1). Gotowe doświadczenie można pobrać jako plik SPARKlab.

Następnym eksperymentem było badanie zjawiska fotosyntezy. Uczniowie umieścili kilka liści w specjalnej butelce pomiarowej PASCO i oświetlili lampą, a za pomocą czujnika CO2 obserwowali zmiany stężenia tego gazu wewnątrz (Fot. 2). Symbolem nowoczesności w tym doświadczeniu było jednak wykorzystanie modułu kodowania programu SPARKvue do wyliczania w czasie rzeczywistym szybkości zachodzącej fotosyntezy oraz innych wielkości doświadczalnych. (Fot. 3). Plik doświadczenia analogicznego do omawianego można znajduje się w opisie doświadczenia Szybkość fotosyntezy – cz. 2 (program).

Fizykę reprezentowało doświadczenie, w którym wózek pomiarowy (Fot. 4) poruszał się po pochyłym torze PASCO (Rys. 5). Bardzo ciekawe dla uczniów było obserwowanie na bieżąco „rysujących się” wykresów różnych wielkości fizycznych (prędkości, przyspieszenia, działającej siły) związanych z drganiami wózka przymocowanego za pośrednictwem sprężyny. Zaskoczeniem dla wszystkich było to, gdy jednym kliknięciem przycisku okazało się, że udowodniliśmy drugie prawo dynamiki Newtona (Fot. 6). Zainteresowanym szczegółami podajemy link do opisu tego doświadczenia. Niestety, nie starczyło już czasu na pokazanie, że wózek PASCO potrafi też zmierzyć prędkość obrotową wokół wszystkich trzech osi w przestrzeni (Fot. 7).

Ostatnim akcentem warsztatu była niespodzianka. Jeden z uczestników, Nicolas, otrzymał zadanie powolnego zwiększania nacisku czujnika siły na stół (Fot. 8). Zaskoczeniem było to, że nagle … zaświeciła się lampa. To tylko prosty program w języku Blockly (patrz: opis doświadczenia), ale fascynująca jest liczba kreatywnych zastosowań tego rozwiązania. Od czujnika zmierzchu lub światła zapalnego klaśnięciem w dłonie po model zaopatrywania przyszłej stacji kosmicznej na Marsie w tlen, z wykorzystaniem zjawiska fotosyntezy. To wstęp do poznania najnowocześniejszych inżynieryjnych technologii cyfrowych oraz modnego ostatnio Internetu Rzeczy (IoT – Internet of Things).

Zaangażowanie uczniów w zajęcia było tak duże, że prowadzący dwoił się i troił, by temu zaangażowaniu dorównać. Na zdjęciach w galerii poniżej – Tomasz Sobiepan (pseudonim – profesor PASCO).

W artykule wykorzystano zdjęcia wykonane przez Jana Oklińskiego z klasy 3D. Dziękujemy za współpracę. 

Udostępnij: