Nagroda Nobla z medycyny 2023

Nagrodę Nobla w 2023 roku
z dziedziny filozofia lub medycyna otrzymali

Katalin Karikó i Drew Weissman

„za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COCID-19”.

Węgierska biochemiczka Katalin Karikó jest wiceprezesem i szefem ds. terapii zastępczych białkowych RNA w firmie BioNTech, a amerykański immunolog Drew Weissman jest profesorem badań nad szczepionkami na Uniwersytecie Pensylwanii w Perelman School of Medicine. Są pionierami badań nad technologią mRNA.

Co jest mRNA?

Skrót mRNA pochodzi od angielskiego „messenger RNA”, czyli „informacyjny kwas rybonukleinowy”. Technologia mRNA opiera się na wykorzystaniu molekuł RNA do przekazywania instrukcji komórkom organizmu, jak wyprodukować określone białka. Tradycyjne szczepionki opierają się na wprowadzeniu do organizmu osłabionego lub martwego wirusa lub fragmentu białka wirusowego, co prowadzi do wywołania odpowiedzi immunologicznej (reakcji układu odpornościowego). Natomiast szczepionki mRNA działają inaczej. Zamiast wprowadzać wirusa lub fragment białka, zawierają one instrukcje dla komórek, w jaki sposób zbudować białko wirusowe (lub fragment tego białka), co z kolei wywołuje odpowiedź immunologiczną, która będzie chronić przed zakażeniem prawdziwym wirusem​.

Co konkretnie odkryli nobliści?

mRNA zawiera cztery różne zasady, w skrócie A, U, G i C. Laureaci Nagrody Nobla dokonali w 2005 roku przełomowego odkrycia, że mRNA zmodyfikowane zasadami można wykorzystać do blokowania aktywacji reakcji zapalnych (wydzielania cząsteczek sygnalizacyjnych) i zwiększania produkcji białka. Uzyskali stabilną cząstkę mRNA kodującego określone białko, które po dostarczeniu do organizmu wywołało odpowiedź immunologiczną.

 Dlaczego ich odkrycie jest takie ważne?

Technologia mRNA ma kilka istotnych zalet. Jest znacznie bardziej elastyczna od tradycyjnych szczepionek i pozwala na ich szybkie projektowanie i produkcję, szczególnie w obliczu potencjalnych zagrożeń epidemiologicznych. Szczepionki mRNA są również uważane za bezpieczne, ponieważ mRNA nie integruje się z genomem gospodarza i jest z natury rozkładalne.

Źródło: https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/2023/press-release/

Udostępnij: