Mistrz izolacji termicznej

Konkurs – MISTRZ IZOLACJI TERMICZNEJ

Konkurs został przeprowadzony w zacnym gronie uczestników XXII Spotkania Ogólnopolskiego Klubu Demonstratorów Fizyki pod koniec czerwca 2022 r. w Warszawie. Zapał i entuzjazm tych, którzy wzięli w nim udział był ogromny i trudno rozstrzygać, czy przewyższali oni pod tym względem młodzież w szkołach.

Zadanie polegało na skonstruowaniu najlepszej możliwej izolacji termicznej bezprzewodowego czujnika temperatury PASCO. Zaizolowane urządzenia zostały wprowadzone w tryb zdalnej rejestracji danych do pamięci wewnętrznej, a następnie umieszczone jednocześnie w zamrażarce. Po kilkunastu godzinach wszystkie wyjęto, pozostawiono w temperaturze pokojowej na kilka godzin, a następnie podłączono do komputera i odczytano zapisane dane, umieszczając je na wspólnym wykresie (rysunek obok).

Oscylacje widoczne dla dwóch wykresów są odzwierciedleniem cyklu pracy zamrażarki, widocznym dla najsłabszych izolacji.

Profesjonalizm, z jakim zawodowi fizycy wzięli się do pracy przerósł oczekiwania organizatorów i okazało się, że regulamin konkursu należało staranniej przygotować, przewidując różne nietypowe rozwiązania, jakie mogli zastosować uczestnicy. Ostatecznie o zwycięstwie rozstrzygnęła szybkość, z jaką podnosiła się temperatura rejestrowana przez czujnik w okresie pierwszych pięciu minut po wyjęciu z zamrażarki, pod warunkiem, że jego izolacja nie zawierała materiałów płynnych (takich, jak na przykład woda z ogórka lub alkohol etylowy). Rozstrzygnięcia dokonało w głosowaniu jury złożone ze wszystkich uczestników Konferencji, którzy nie brali udziału w konkursie. Pierwsze miejsce zajął zespół o nazwie „PW”.

Nagrodą dla zwycięzcy był oczywiście … bezprzewodowy czujnik temperatury PASCO.

Poniżej zamieszczamy wybór zdjęć dokumentujących przebieg konkursu.

Udostępnij: