Laboratoria Przyszłości – poradnik – Dokonywanie zakupów

Rządowe dofinansowanie LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
Poradnik dla szkół
Dokonywanie zakupów

Kolejna grupa szkół rozpoczyna realizację zakupów w rządowym programie dofinansowania Laboratoria Przyszłości. Jak uczy doświadczenie poprzednich, proces ten wiąże się z podejmowaniem odpowiedzialnych i czasami trudnych decyzji.

Spis treści

Informacje wstępne

Każdą placówkę obowiązują zasady ustalone przez MEiN, zgodnie z którymi do końca okresu przeznaczonego na zakupy szkoła musi posiadać co najmniej wszystkie urządzenia wymienione w katalogu wyposażania podstawowego. Jeśli dysponuje już niektórymi elementami (np. komputerem, aparatem fotograficznym, kamerą), nie musi kupować nowych. Po spełnieniu powyższego wymogu, jeśli placówce zostały jeszcze środki z dofinansowania, może przeznaczyć je na zakupy sprzętu z katalogu wyposażenia dodatkowego, zawartego w 8 zakładkach ministerialnego arkusza.

Drugą regułą jest obowiązek zgodności specyfikacji sprzętu posiadanego lub zakupionego z ramach dofinansowania z zapisami ogłoszonymi przez Ministerstwo. Warto wiedzieć, że wpisany we wniosku do MEiN wykaz wyposażenia, jakie szkoła planuje zakupić nie jest wiążący i bardzo często szkoły zmieniają swoje wcześniejsze decyzje, w zależności od dostępności produktów lub pojawiających się na rynku nowych rozwiązań. Obowiązuje wyłącznie spełnienie dwóch powyższych warunków.

Lista wyposażenia podstawowego

  • Filament – Biodegradowalne filamenty kompatybilne z zakupionymi drukarkami 3D.
  • Drukarka 3D wraz z akcesoriami – Zabudowane lub wymienne boki drukarki, łączność Wi-Fi, zdalny podgląd wydruku, pole robocze min. 15 cm x 15 cm x 15 cm, kompatybilny slicer, gwarancja co najmniej 12 miesięcy, autoryzowany serwis na terenie Polski, SLA do 3 tygodni, serwis i wsparcie techniczne – serwis obowiązkowo na terenie RP, wsparcie techniczne w języku polskim, instrukcja obsługi w języku polskim (niekoniecznie papierowa). Interfejs w języku polskim lub angielskim. Na potrzeby zakupionej drukarki 3D możliwy jest także zakup laptopa. Liczba zakupionych laptopów nie może przekroczyć liczby zakupionych drukarek.
  • Komputer do drukarki 3D – Komputer do obsługi drukarki 3D.
  • Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami – Mikrokontroler wraz z wyposażeniem dodatkowym, a w szczególności: płytki stykowe prototypowe oraz zestaw przewodów.
  • Lutownica / Stacja lutownicza z gorącym powietrzem.
  • Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami – Jakość zapisu min. Full HD.
    Stabilizator obrazu – optyczny lub cyfrowy. W przypadku gdy łącznie zostaną spełnione wymagania techniczne obu pozycji, aparat fotograficzny oraz kamera cyfrowa mogą być w jednym urządzeniu.
  • Statyw z akcesoriami.
  • Mikroport z akcesoriami – Nie wymagający podłączenia kablowego do kamery.
  • Oświetlenie do realizacji nagrań.
  • Mikrofon kierunkowy z akcesoriami.
  • Gimbal.
  • Aparat fotograficzny z akcesoriami – Rozdzielczość matrycy min. 20 MP. Wbudowana lampa błyskowa. Interfejs: USB, wskazane Wi-Fi, Bluetooth, Stabilizacja optyczna obiektywu. W przypadku, gdy łącznie zostaną spełnione wymagania techniczne obu pozycji, aparat fotograficzny oraz kamera cyfrowa mogą być w jednym urządzeniu.

Doświadczenie poprzednich edycji programu uczy, że najważniejsze jest, aby dokonać zakupów takich produktów, które szkoła będzie wykorzystywać w procesie dydaktycznym. Kierowanie się tym, by szybko wydać wszystkie należne środki lub kupowanie urządzeń tylko po to, by spełnić wymagania Ministerstwa jest niepotrzebnym marnowaniem przyznanych pieniędzy. Niestety, nie zawsze da się tego uniknąć.

Dobrą zasadą jest dokonywanie zakupów produktów pochodzących z danej branży od jednego dostawcy, gdyż zapewnia to najlepszy wybór i kompatybilność urządzeń oraz fachowe wsparcie na etapie instalacji i użytkowania. Warto też zaopatrywać się na przykład w urządzenia elektroniczne u specjalistów od nowoczesnych technologii a w stoły u dostawców mebli. Nie warto ufać sprzedawcom, którzy nagle stali się fachowcami od wszystkiego.

Katalog wyposażenia podstawowego

Opis najlepszych rozwiązań.

Drukarka 3D

Na rynku dostępne są drukarki w bardzo niskich cenach, które nie spełniają jednak wymagań programu (np. zbyt mały obszar roboczy), dlatego szkołę czeka wydatek około 7 – 8 tys. złotych, uwzględniając wsparcie dydaktyczne producenta lub dystrybutora. Bez takiego wsparcia użytkownikowi trudno będzie rozpocząć pracę z urządzeniem.

Warte rozważenia jest też wydłużenie gwarancji do 5 lat. Minimalna rozsądna gwarancja na drukarkę 3D to 3 lata.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Drukarka Banach 3D School | EI System

Drukarka 3D Banach School z EkoSystemem | EI System

Drukarka 3D dla szkół MakerBot Sketch – CadXpert

Filament

Oferta filamentów na rynku jest bardzo bogata, ale nie wszystkie nadają się do współpracy z wybranym modelem drukarki. Najbezpieczniej więc zakupić filamenty wskazane przez producenta lub dystrybutora drukarek.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Filament PLA 1kg (eisystem.pl)

Materiał do druku 3D Standard Resin – CadXpert

Komputer do drukarki 3D

Komputer do współpracy z drukarką 3D nie musi mieć wielkiej wydajności, więc jeśli szkoła nie dysponuje dużym budżetem, można wykorzystać jedno z posiadanych już urządzeń. Przy większym budżecie zachęcamy do kupna nowego komputera.

Linki do przykładowych rozwiązań:

TravelMate P2 | Laptopy | Acer Polska

Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami

To element, którego zakup z pewnością jest najtrudniejszy.

Wielu sprzedawców proponuje tu zestawy Arduino, które składają się z płytki, kabelków i wielu drobnych elementów elektronicznych. Tego rozwiązania, przeznaczonego dla pasjonatów, nie da się jednak w praktyce zastosować w szkole, na zwykłych lekcjach z młodzieżą. Małe elementy łatwa się gubią, a włączone do obwodu w niewłaściwy sposób ulegają uszkodzeniu.

Dużo lepszym rozwiązaniem jest zakup mikrokontrolera w formie zaprojektowanego specjalnie dla szkół urządzenia, zamkniętego w trwałej i odpornej na uderzenia obudowie, które można bez obaw powierzyć uczniom, by uczyli się kodowania. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku, który przedstawia takie urządzenie firmy PASCO, o nazwie //code.Node: https://youtu.be/N5iDUp41jBk.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest możliwość współpracy z ponad 80 różnymi czujnikami, których można użyć także do przeprowadzania nowoczesnych doświadczeń na lekcjach wszystkich przedmiotów przyrodniczych.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że PASCO stworzyło jedną spójną platformę nauczania STEM w szkole, obejmującą kodowanie, doświadczenia przyrodnicze oraz robotykę i inżynierię, co w praktyce umożliwia stosowanie tej metodologii nauczania na lekcjach wielu przedmiotów, a nie tylko informatyki.

Linki do przykładowych rozwiązań:

https://pasco.com.pl/laboratoria-przyszlosci/

Lutownica / Stacja lutownicza

Na ten produkt można wydać albo bardzo dużo, albo bardzo mało pieniędzy. Jeśli nie przewidujemy, by na zwykłych lekcjach powierzać uczniom gorące lutownice, najlepiej kupić najtańsze urządzenia spełniające specyfikację Ministerstwa.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Stacja lutownicza Basetech ZD-99 588415, 58 W, +150 – +450 °C | Zamów w Conrad.pl

Stacja Hot Air TOOLCRAFT LSH-880 800 W 100 – 500 °C | Zamów w Conrad.pl

Kamera przenośna cyfrowa wraz z akcesoriami

Jeśli szkoła dysponuje niedużym budżetem z dofinansowania, najlepiej zakupić aparat fotograficzny, który będzie także spełniał jednocześnie wymagania stawiane kamerze. Jest to rozwiązanie dopuszczalne przez MEiN i łatwo dostępne na rynku. Przy większym budżecie warto rozważyć zakup dwóch takich aparatów, gdyż w ten sposób uzyskujemy największą elastyczność zarówno przy robieniu zdjęć, jak i nakręcaniu filmów.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Bezlusterkowy aparat Canon EOS M50 Mark II, czarny + obiektyw EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, grafitowy — Canon Sklep Polska

Statyw z akcesoriami

W przypadku statywów powinniśmy kierować się zasadą, że ma to być rozwiązanie na tyle solidne, aby wystarczyło na co najmniej kilka lat użytkowania. Zakup profesjonalnych statywów w warunkach szkolnych nie jest jednak potrzebny.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Statyw Libec TH-X – zestaw statyw + głowica + pokrowiec (beiks.com.pl)

Mikroport z akcesoriami

Na rynku dostępnych jest wiele mikroportów w zróżnicowanych cenach. Najistotniejsze jest, by z jednej strony pozwalał on na uzyskanie dobrej jakości dźwięku, a z drugiej – był jak najprostszy w obsłudze.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Kompaktowy system bezprzewodowy Saramonic Blink500 B2

Blink500 Pro – Saramonic

Oświetlenie do realizacji nagrań

Oferta lamp ze źródłem LED jest na szczęście bardzo bogata. Optymalne rozwiązanie, to dwie lampy na jedna kamerę lub aparat. Jeśli budżet nie pozwala na to, trzeba się pogodzić z zakupem tylko jednego źródła oświetlenia. Nagrywanie filmów będzie wtedy trochę trudniejsze, ale wykonalne.

Trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby do każdej lampy zakupić statyw oświetleniowy.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Manfrotto 1051BAC Mini Compact – Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD

Newell Lampa LED Air 1100 – Dobra cena, Opinie w Sklepie RTV EURO AGD

Mikrofon kierunkowy z akcesoriami

Dzisiejszy rynek oferuje dużo mikrofonów kierunkowych do wyboru, w zróżnicowanych cenach. Najistotniejsze jest, aby współpracował on z zakupioną kamerą lub aparatem oraz był jak najprostszy w obsłudze.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że niektórzy producenci aparatów i kamer wymagają konkretnego mikrofonu kierunkowego do swoich urządzeń, co determinuje zakup.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Vmic5 – Saramonic

Gimbal

To urządzenie pozwalające na stabilne filmowanie w tak zwanym trybie „z ręki”. Na rynku jest ich wiele do wyboru, od podstawowych do bardzo zaawansowanych i kosztownych. Warto kierować się zasadą, że ma to być sprzęt solidny, ale nie zbyt drogi.

Linki do przykładowych rozwiązań:

DJI RSC 2 (Ronin-SC2) Gimbal ręczny – niskie ceny i opinie w Media Expert

Aparat fotograficzny z akcesoriami

Tak jak napisaliśmy powyżej, warto zakupić aparat, który będzie jednocześnie kamerą. To rozwiązanie zapewniające zarówno uniwersalność, jak i prostotę obsługi. Szkoły dysponujące większym budżetem powinny rozważyć zakup dwóch takich urządzeń, co zwiększa wygodę i jakość pracy oraz pozwala na wymienność urządzeń i akcesoriów.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Bezlusterkowy aparat Canon EOS M50 Mark II, czarny + obiektyw EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM, grafitowy — Canon Sklep Polska

Katalog wyposażenia dodatkowego

Opis najlepszych rozwiązań.

W IRS zajmujemy się Technologią Informacyjno-Komunikacyjną (TIK), wobec tego w dalszej części poradnika skoncentrujemy się na urządzeniach pochodzących z tej branży, odnosząc się do zapisów w poszczególnych zakładkach ministerialnego arkusza „Katalog wyposażenia”.

Narzędzia

Termometr

Polecamy bezprzewodowy termometr cyfrowy, który współpracuje z oprogramowaniem PASCO używanym na wielu zajęciach w szkole, w tym lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

Stacja pogodowa z akcesoriami

Najlepsza stacja pogody to taka, której można używać zarówno stacjonarnie, jak i na zajęciach w terenie – cyfrowa, bezprzewodowa, wyposażona w GPS, do zastosowania nie tylko na lekcjach geografii, ale także innych przedmiotów przyrodniczych. Najnowocześniejsze, takie rozwiązanie, zaprojektowane specjalnie dla szkół, to stacja pogody PASCO.

Pirometr

To urządzenie do bezdotykowego pomiaru temperatury. Najlepiej sprawdzi się cyfrowy bezprzewodowy czujnik cyfrowy, którego można użyć wielu zajęciach w szkole, w tym lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

Termopara

To urządzenie do pomiaru bardzo wysokich temperatur. Najlepiej sprawdzi się cyfrowy bezprzewodowy czujnik cyfrowy, którego można użyć wielu zajęciach w szkole, w tym lekcjach przedmiotów przyrodniczych.

Linki do omówionych rozwiązań:

https://pasco.com.pl/laboratorium-przyszlosci-dodatkowe-narzedzia/

Robotyka

Robot edukacyjny wraz z akcesoriami

Zgodnie ze specyfikacją MEiN, funkcjonalność robotów edukacyjnych pozwala na ich integracje z odpowiednim oprogramowaniem komputerowym. Roboty powinny umożliwić zdalne kierowanie ruchem robota Roboty powinny umożliwiać programowanie na różnych poziomach i poprzez obsługę więcej niż jednego języka programowania (np. tekstowy, bloczkowy).

Rynek oferuje bardzo wiele różnych rodzajów robotów, jednak nie wszystkie spełniają powyższe wymagania. Odradzamy kupowanie do szkoły różnych rodzajów robotów oraz nie współpracujących z urządzeniami do kodowania lub wykonywania pomiarów na lekcjach przedmiotów przyrodniczych. Wiele różnych systemów obsługujących niekompatybilne z sobą urządzenia, to kłopot dla nauczycieli, niespójność dla uczniów i brak synergii w nauczaniu różnych przedmiotów.

Link do najlepszego rozwiązania:

https://pasco.com.pl/laboratorium-przyszlosci-roboty-edukacyjne/

Pen 3D z akcesoriami

Długopis 3D zmienia rysunki w obiekty przestrzenne, które powstają po kilku minutach. Urządzenie powinno być łatwe w obsłudze, zaprojektowane do samodzielnego użycia przez uczniów na każdych zajęciach. Długopisy powinny charakteryzować się dużą trwałością, wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia.

Linki do przykładowych rozwiązań:

Długopisy Banach 3D | Zestaw Ei System

Skaner kompatybilny z drukarką 3D

Skaner 3D umożliwia stworzenie przestrzennego modelu przedmiotu w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu nie trzeba tworzyć projektu w celu wykonania kopii tego przedmiotu. Na rynku nie ma wielu takich urządzeń, przez co wybór odpowiedniego do zastosowań szkolnych nie jest proste.

Linki do przykładowych rozwiązań dla szkół:

Skaner 3D Shining 3D EinScan SE / SP | Cadxpert

Skanery 3D EinScan-Pro: HD | 2X (cadxpert.pl)

Wizualizer kompatybilny z mikroskopem

Wizualizer jest rodzajem kamery, która pozawala na prezentację na ekranie obrazu przedmiotów, dokumentów, zdjęć lub obrazów z mikroskopu. Umożliwia również rejestrowanego obrazu w formie filmu, filmu poklatkowego lub zdjęcia. Najczęściej posiada wbudowane oświetlenie, aby ułatwić pracę z obiektami. Na rynku nie ma bardzo zbyt wielu producentów wizualizerów, ale produkty dedykowane do zastosowań szkolnych są łatwo dostępne na rynku.

Linki do przykładowych rozwiązań:

DC172 4K HDMI Document Camera | Lumens (mylumens.com)

Pomoce projektowe

Schemat poglądowy z akcesoriami

Znakomitym rozwiązaniem jest zakup Poglądowego zestawu-schematu obwodu elektrycznego firmy PASCO. Jest on zgodny z podstawą programową techniki, a jego zalety opisano na stronie https://pasco.com.pl/laboratorium-przyszlosci-zestaw-schemat-obwodu-elektrycznego/

Informacje o dofinansowaniu znajdują się także na stronie MEiN.

Udostępnij: