Programowanie czujników i urządzeń PASCO jest dla uczniów fascynujące, jeśli sami wymyślają sposoby dojścia do celu. Nie chcemy tego zmieniać. Na tej stronie zamieszczamy jedynie inspiracje dla nauczycieli dotyczące zadań, jakie warto zaproponować uczniom.

Kontrola wody w akwarium

Zadanie: Skonstruuj system monitorowania natlenienia wody w akwarium, który będzie ostrzegał przez spadkiem zawartości tlenu w wodzie poniżej poziomu zagrażającego organizmom.

Czujnik: (PS-3224) Bezprzewodowy czujnik tlenu rozpuszczonego.

Przykład wykonania: czujnik umieszczony na stałe w akwarium podaje wartość stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie. Na ekranie wyświetlana jest bieżąca wartość DO2, komunikat ostrzegający oraz wykres. Treść komunikaty zależy od tego, w jakim przedziale znajduje się stężenie DO2.

Przykład programu Blockly:

Przykład ekranuponiższy ekran jest gotowy do użycia, ale nie zawiera żadnych danych pomiarowych.

Odczyn roztworu

Zadanie: zbuduj urządzenie do informowania, jako jest odczyn badanego roztworu: kwasowy, zasadowy czy obojętny.

Czujnik: (PS-3204) Bezprzewodowy czujnik pH.

Przykład wykonania: czujnik umieszczamy w badanym roztworze. Program analizuje dane z czujnika i podaje odpowiedni komunikat, w zależności od odczytanego pH roztworu.

Przykład programu Blockly:

Przykład ekranu:

Czujnik nacisku

Zadanie: wykonaj urządzenie wykrywające nacisk na płaszczyznę dykty, tektury itp. Schowaj czujnik siły pod tą płaszczyzną. Jeśli ktoś się o nią oprze, niech wywoła alarm, np. zapalenie się żarówki.

Czujnik: (PS-3202) Bezprzewodowy czujnik siły i przyspieszenia, (EM-3533) Bezprzewodowy moduł generatora sygnału AC/DC.

Przykład wykonania: czujnik programujemy tak, by po przekroczeniu pewnej wartości siły nacisku włączał moduł generatora sygnału, zasilającego żarówkę. Jeżeli skonstruujemy bardziej zaawansowany program, czujnik będzie działał, jak dźwignia świateł drogowych w samochodzie: kolejne naciśnięcia będą włączały lub wyłączały żarówkę.

Przykład programu Blockly: wariant podstawowy i zaawansowany.

     

Monitoring temperatury

Zadanie: Zaplanuj, jak zrobić urządzenie, które wyświetlałoby komunikaty dotyczące właściwej lub niewłaściwej temperatury. Może to być temperatura w pokoju, na zewnątrz lub temperatura wody do kąpieli dziecka.

Czujnik: (PS-3201) Bezprzewodowy czujnik temperatury.

Przykład wykonania: Czujnik umieszczamy w miejscu, w którym chcemy monitorować temperaturę. Jeśli ma to być woda, możemy po prostu wrzucić go do niej np. na pół godziny. Czujnik jest wodoodporny. Następnie trzeba napisać program, który na podstawie danych z czujnika będzie wyświetlał odpowiedni komunikat.

Przykład programu Blockly:

Przykład ekranu: