Programowanie czujników i urządzeń PASCO jest dla uczniów fascynujące, jeśli sami wymyślają sposoby dojścia do celu. Nie chcemy tego zmieniać. Na tej stronie zamieszczamy jedynie wybrane inspiracje dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych dotyczące zadań, jakie warto zaproponować uczniom, dysponując bezprzewodowymi czujnikami PASCO.

Informacje o krótkim filmowym kursie kodowania dla nauczycieli znajdują się na dole strony.

Kontrola wody w akwarium

Zadanie: Skonstruuj system monitorowania natlenienia wody w akwarium, który będzie ostrzegał przez spadkiem zawartości tlenu w wodzie poniżej poziomu zagrażającego organizmom.

Czujnik: (PS-3224) Bezprzewodowy czujnik tlenu rozpuszczonego.

Przykład wykonania: czujnik umieszczony na stałe w akwarium podaje wartość stężenia tlenu rozpuszczonego w wodzie. Na ekranie wyświetlana jest bieżąca wartość DO2, komunikat ostrzegający oraz wykres. Treść komunikaty zależy od tego, w jakim przedziale znajduje się stężenie DO2.

Przykład programu Blockly:

Przykład ekranuponiższy ekran jest gotowy do użycia, ale nie zawiera żadnych danych pomiarowych.

Odczyn roztworu

Zadanie: zbuduj urządzenie do informowania, jako jest odczyn badanego roztworu: kwasowy, zasadowy czy obojętny.

Czujnik: (PS-3204) Bezprzewodowy czujnik pH.

Przykład wykonania: czujnik umieszczamy w badanym roztworze. Program analizuje dane z czujnika i podaje odpowiedni komunikat, w zależności od odczytanego pH roztworu.

Przykład programu Blockly:

Przykład ekranu:

Czujnik nacisku

Zadanie: wykonaj urządzenie wykrywające nacisk na płaszczyznę dykty, tektury itp. Schowaj czujnik siły pod tą płaszczyzną. Jeśli ktoś się o nią oprze, niech wywoła alarm, np. zapalenie się żarówki.

Czujnik: (PS-3202) Bezprzewodowy czujnik siły i przyspieszenia, (EM-3533) Bezprzewodowy moduł generatora sygnału AC/DC.

Przykład wykonania: czujnik programujemy tak, by po przekroczeniu pewnej wartości siły nacisku włączał moduł generatora sygnału, zasilającego żarówkę. Jeżeli skonstruujemy bardziej zaawansowany program, czujnik będzie działał, jak dźwignia świateł drogowych w samochodzie: kolejne naciśnięcia będą włączały lub wyłączały żarówkę.

Przykład programu Blockly: wariant podstawowy i zaawansowany.

     

Monitoring temperatury

Zadanie: Zaplanuj, jak zrobić urządzenie, które wyświetlałoby komunikaty dotyczące właściwej lub niewłaściwej temperatury. Może to być temperatura w pokoju, na zewnątrz lub temperatura wody do kąpieli dziecka.

Czujnik: (PS-3201) Bezprzewodowy czujnik temperatury.

Przykład wykonania: Czujnik umieszczamy w miejscu, w którym chcemy monitorować temperaturę. Jeśli ma to być woda, możemy po prostu wrzucić go do niej np. na pół godziny. Czujnik jest wodoodporny. Następnie trzeba napisać program, który na podstawie danych z czujnika będzie wyświetlał odpowiedni komunikat.

Przykład programu Blockly:

Przykład ekranu:

 

Filmowy kurs kodowania z PASCO dla Kurs dla nauczycieli

Nauczycielom przedmiotów przyrodniczych lub matematyki, którzy nie zetknęli się dotychczas z kodowaniem w języku wizualnym, polecamy Krótki filmowy kurs kodowania czujników PASCO. Niech to, że nie umiecie kodować, nie ogranicza Waszych twórczych pomysłów na wzbogacenie lekcji.

Kurs jest łatwy, krótki i przyjemny. Należy wziąć do ręki czujnik temperatury PASCO oraz komputer, tablet lub smartfon z zainstalowanym programem SPARKvue i powtarzać za prowadzącym wskazane czynności. Wyposaży Was to w podstawowe umiejętności kodowania, które wystarczą do włączenia go do swoich lekcji. Pewnie niektórzy uczniowie będą lepsi od Was w programowaniu, ale to nie pierwszy raz, gdy uczniowie w jakiejś dziedzinie (szczególnie dotyczącej technologii cyfrowych) mają większe od nas umiejętności. Dzięki temu możemy się uczyć od siebie wzajemnie.