Garść faktów o drzewach na 10 października – Światowy Dzień Drzewa

Zdrowe, duże (dziesięciometrowe) drzewo produkuje średnio około 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg, więc dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby!

Lipa drobnolistna w gminie Stawiguda, w powiecie Olsztynek


Powyższe obliczenia można sprawdzić przeprowadzając doświadczenia dotyczące fotosyntezy i oddychania za pomocą czujników PASCO: PS-3208 – Bezprzewodowy czujnik CO2 oraz PS-3217 – Bezprzewodowy czujnik tlenu. Szczególnie ciekawe wydaje się wykorzystanie do tego doświadczenia możliwości programowania komputerowego, na przykład w doświadczeniu: Szybkość fotosyntezy – cz. 2 (programowanie).

Liście drzew pochłaniają do 90 proc. promieni słonecznych, a cień przez nie rzucany schładza powierzchnię gruntu nawet o 20 st. C.

Badania wykazują, że dobrze zaprojektowana zieleń miejska obniża poziom smogu na badanym ternie o 10 proc. Najlepiej sobie z tym radzą klon polny, lipa drobnolistna, a przede wszystkim brzoza brodawkowata. Świerkowy żywopłot, posadzony wzdłuż ruchliwej ulicy, potrafi zatrzymać do 70 proc. zanieczyszczeń.

Amerykańska agenda rządowa US Forest Service wyliczyła, że jeśli drzewa rosną obok budynku w odpowiednim zagęszczeni w układzie przestrzennym, pozwalają zaoszczędzić energię zarówno latem, zmniejszając koszty klimatyzacji o 30 proc, jak i zimą, osłaniając ściany budynku przed wychładzającym je wiatrem, co z kolei zmniejsza koszty ogrzewania nawet o 50 proc.


W jednym metrze sześciennym powietrza leśnego jest od 50 do 70 razy mniej organizmów chorobotwórczych niż w powietrzu na terenie miejskim.

Drzewa wiążą w sobie węgiel atmosferyczny przez asymilację dwutlenku węgla w procesie fotosyntezy. Pochłanianie CO2 odbywa się przez liście i igły drzew, w chloroplastach w tkance miękiszowej. Za sprawą energii słonecznej i wody, węgiel atmosferyczny, pochodzący z CO2 jest wiązany i zatrzymywany w drewnie

Wykorzystano źródła:

  • Focus, nr 09/2019, wrzesień 2019
  • materiały Lasów Państwowych
  • UM Warszawa, UM Gdańsk

Udostępnij: