Dlaczego złoto jest takie cenne?

Dla złota ludzie wyruszali w pionierskie rejsy przez oceany, ginęli w walkach o nie oraz podczas wydobywania go. Pełniło i wciąż pełni rolę rezerwy finansowej na czasy kryzysu. Złoto swoje znaczenie i wartość zawdzięcza wyjątkowym właściwościom.

Jest całkowicie odporne na korozję, nie zmienia wyglądu ani w powietrzu, ani w innym środowisku, nie ulega działaniu kwasów. Odznacza się niezwykłą ciągliwością. Ze złota można utworzyć drucik tak cienki, że 146 m takiego drucika będzie ważyć zaledwie 0,06 g. Można też z niego uformować listki tak cienkie, że dopiero 10 000 nałożonych na siebie listków utworzy warstewkę o grubości 1 mm.

Złoto swoją wartość zawdzięcza nie tylko niezwykłym zaletom, ale także rzadkości występowania. Obok renu jest ono najrzadszym metalem. Stanowi tylko 0,000006%  lito- i hydrosfery i zajmuje pod względem rozpowszechnienia dopiero 78 miejsce.

Czyste złoto nie ma prawie żadnego zastosowania, gdyż jest zbyt miękkie. Potrzebne są dodatki utwardzające (srebro, miedź, nikiel, kobalt, cyrkon, platyna itd.). Stopień czystości złota określa się w promilach, dawniej w karatach (czyste złoto liczyło się jako 24-karatowe). Współcześnie nazwy karat używa się do określania masy kamieni szlachetnych (1 karat = 0,2 grama).

Do wybijania monet stosuje się najczęściej złoto 90%, resztę stanowi miedź lub srebro. Do wyrobu biżuterii i zegarków stosuje się najczęściej złoto 58,5%, (ten stop oznacza się jako próba 585), ponieważ wówczas jest zarówno wystarczająco twarde, jak i odporne na korozję. 

Co może połączyć doświadczenia PASCO ze złotem. No właśnie – wprawdzie nie mamy na ten temat na naszej stronie żadnego doświadczenia, ale oznacza to właśnie przestrzeń na Twoją kreatywność.

Od badania wytrzymałości na rozciąganie (J) z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanego urządzenia do testowania materiałów

… do automatycznego wykrywania złotego koloru (z użyciem sondy kierunkowej SPOT  bezprzewodowego czujnika światła i koloru), gdy napiszemy odpowiedni kod programu w SPARKvue.

Napiszcie do nas na pasco@irs.com.pl, jakie macie pomysły. Najlepsze opublikujemy (za zgodą Autora).

Udostępnij: