Czujnik pH

Czujnik pH (PS-2102), multifunkcyjny czujnik (PS-2147) oraz czujniki chemiczne (PS-2170) i (PS-2172) posiadają szklaną sondę do pomiaru kwasowości, czyli odczynu pH. Jest to element, który wymaga nieco więcej dbałości w konserwacji i przechowywaniu. Należy bowiem pamiętać, aby końcówka sondy znajdująca się w zakręcanym pojemniku była zawsze zanurzona w cieczy buforowej.

Domyślnie jest to roztwór KCl (pH ok. 4), który utrzymuje cały czas sondę w mokrym środowisku. Aby uzupełnić zawartość pojemnika należy wlać analogiczny roztwór KCl, który można zakupić w kapsułkach (SC-2321) lub wykonać go w pracowni chemicznej. W przypadku, gdy poziom cieczy w pojemniku znacznie spadnie, a nie mamy pod ręką dostępnego roztworu KCl, dopuszczalne jest jego czasowe uzupełnienie wodą destylowaną, do czasu zdobycia odpowiedniego buforu.

WAŻNE jest, aby poziom cieczy w pojemniku był zawsze wysoki, a sonda była w niej zanurzona, co jest szczególnie ważne w przypadku transportowania sondy w pozycji poziomej. Wyschnięcie sondy może spowodować całkowite i nieodwracalne jej uszkodzenie.

Udostępnij: