Co możemy zrobić dla Ziemi, nie tylko na dzień Ziemi [22 kwietnia DZIEŃ ZIEMI]

22 kwietnia obchodzimy Dzień Matki Ziemi. Z tej okazji jak świat długi i szeroki organizacje zachęcają, odradzają doradzają – w imię lepszej sprawy. Pospolite ruszenie dbałości o planetę. My tu, w Pasco Polska, świętujemy nie tylko 22 kwietnia. Oto, co my i Państwo, wszyscy, możemy robić każdego dnia. Sadzimy drzewa, kompostujemy, zbieramy deszczówkę.

Drzewa życia

Sadzenie drzew to jedno z najważniejszych działań, jakie możemy podjąć, aby pomóc w walce ze zmianami klimatu. Drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery i magazynują go w swoich tkankach w postaci węgla organicznego. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie naukowym „Nature Communications”, dodanie 0,9 miliarda hektarów lasów do istniejących już na świecie obszarów leśnych mogłoby pochłonąć dodatkowe 205 gigaton CO2 z atmosfery. To wystarczyłoby, aby zrównoważyć emisje CO2 wynikające z działalności człowieka w ciągu ostatnich 25 lat.

Jedno dorosłe drzewo jest w stanie wyprodukować wystarczającą ilość tlenu dla czterech osób dorosłych w ciągu dnia. Ponadto, drzewa pochłaniają zanieczyszczenia z powietrza, takie jak tlenki azotu, ozon, dwutlenek siarki i pyły. Mogą obniżyć poziom pyłu w powietrzu o 60%.

Naturalne chłodzenie otoczenia: Drzewa również pomagają w chłodzeniu otoczenia. Poprzez proces transpiracji, w którym drzewa uwalniają wodę z liści, powietrze wokół drzew jest ochładzane. W miastach, gdzie temperatura może być wyższa niż na obszarach wiejskich, drzewa pomagają w redukcji tzw. efektu wyspy ciepła (betonozy miejskie podnoszą temperaturę otoczenia w czasie upałów). Transpiracja (parowanie wody przez części nadziemne roślin) może rocznie odpowiadać 10 klimatyzatorom pracującym non stop – podają Lasy Państwowe. Rozmieszczenie drzew w mocno zurbanizowanym środowisku jest w stanie obniżyć temperaturę w okolicy o 8 stopni.

Amerykańska agenda rządowa US Forest Service wyliczyła, że jeśli drzewa rosną obok budynku w odpowiednim zagęszczeni u układzie przestrzennym, pozwalają zaoszczędzić energię zarówno latem, zmniejszając koszty klimatyzacji o 30 proc, jak i zimą, osłaniając ściany budynku przed wychładzającym je wiatrem, co z kolei zmniejsza koszty ogrzewania nawet o 50 proc. Badania wykazują, że dobrze zaprojektowana zieleń miejska obniża poziom smogu o 10 proc. [1]. Najlepiej sobie z tym radzą klon polny, lipa drobnolistna, a przede wszystkim brzoza brodawkowata.

Cień rzucany przez koronę drzewa w czasie upałów obniża temperaturę nawet o 20 stopni Celsjusza.

Korzenie mogą zatrzymać 6,6 tys. litrów wody deszczowej rocznie.

Przykazanie natury brzmi: Zamiast zakładać, zużywać setki wody na podlewanie trawnika, może lepiej w miejscu planowanego trawnika posadzić kilka drzew. Zyskujemy naturalny klimatyzator. A jeśli już bardzo chcemy mieć trawnik, postarajmy się nie kosić go w czasie upałów. W wysokiej trawie temperatura wynosi 19,5 stopni, w ściętej 24,5 stopni, a na ubitej ziemi – 44 stopnie – podał w artykule portal Gazeta.pl

Kompostowanie, przyspieszamy obieg materii w przyrodzie

Kompostowanie jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie ilości odpadów organicznych w naszych domach oraz na korzyść dla środowiska naturalnego. W Polsce każdy z nas generuje średnio około 350 kg odpadów komunalnych rocznie [2], z czego około 20% stanowią odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia. Kompostowanie tych odpadów, a także liści i trawy, pozwala na ich przetworzenie w naturalny sposób, a uzyskany kompost może być wykorzystany jako nawóz do roślin lub jako podłoże do uprawy.

Kompostowanie ma wiele zalet dla środowiska naturalnego. Po pierwsze, pozwala na zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na składowiska. Ponadto, kompostowanie przyczynia się do utrzymania bioróżnorodności, ponieważ uzyskany w ten sposób nawóz pozwala na zwiększenie zawartości składników odżywczych w glebie i lepsze warunki wzrostu roślin.

W Polsce kompostowanie jest coraz bardziej popularne. W Polsce są już samorządy, które za kompostowanie odpadków udzielają ulg [3].

Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wykazały, że stosowanie kompostu przyczynia się do zwiększenia liczby mikroorganizmów w glebie i poprawy jej struktury [4].

Woda życia

Polak zużywa przeciętnie około 100 litrów wody dziennie. A może udałoby się ograniczyć zużycie? Jak?

Oszczędzanie wody i pieniędzy dzięki zbiornikowi na deszczówkę

Wodę bieżącą, wodociągową można pić bezpośrednio z kranu. Parametrami nie odstaje od wody źródlanej, a czasem nawet mineralnej. Można ją pić zamiast wody butelkowanej. Czysta oszczędność. 1 litr kranówki kosztuje średnio około 0,01 zł. Woda butelkowana około 1 zł za 1litr. Kupując zgrzewkę mineralnej, wydamy przynajmniej 12 zł. Przynajmniej. Ta sama woda z kranu nie będzie nas kosztować więcej niż 10 gr…

Można też oszczędzić wodę wodociągową, kupując zbiornik na deszczówkę. Woda taka nie nadaje się do picia, bo jest pozbawiona smaku przez brak mikroelementów. Natomiast jest znakomita do podlewania ogródka, mycia auta. Zbiorniki na deszczówkę sprawdzają się na małych działkach przy segmentach, bliźniakach domach jednorodzinnych. Zgromadzona w nich woda może wystarczyć do podlewania przydomowego ogródka.

To też wspaniała nauka przez zabawkę dla dzieci. Nasze pociechy uczą się gospodarności, oszczędności, sumienności i pracowitości. Tylko dzięki temu, że porozmawiamy z nimi po co kupiliśmy zbiornik i jaką frajdę może dać wspólne podlewanie. Oczywiście potem wspólnie z dziećmi zabierzmy się do podlewania.
Już zbiornik 210l odpowiada pojemności 25 konewek.

Przykazania Matki Ziemi

Wiemy, że bez wyraźnych zmian systemowych, decyzji politycznych zmuszających wielkie koncerny do konkretnych kroków, działania (szczególnie te poniżej) wpłyną w niewielkim stopniu na kondycję planety. Niemniej próbujmy nadal lub zacznijmy (oprócz tego co powyżej)

  1. Oszczędzaj wodę – nie zostawiaj kranu otwartego, kiedy nie korzystasz z wody, zainstaluj wodomierz, napraw cieknące kraniki i wc.
  2. Redukuj zużycie energii – wyłączaj niepotrzebne urządzenia elektryczne, korzystaj z energooszczędnych żarówek, ograniczaj korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania..
  3. Oszczędzaj paliwo – korzystaj z transportu publicznego, roweru lub chodź pieszo, korzystaj z samochodu tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

[1] Focus, nr 09/2019, wrzesień 2019
[2] https://www.teraz-srodowisko.pl/
[3] https://ozarow.pl/strona-374-ulga_za_prowadzenie_przydomowego.html
[4] https://azon.e-science.pl/zasoby/zeszyty-naukowe-uniwersytetu-przyrodniczego-we-wroclawiu-nr-589-rolnictwo-ciii,24316/zeszyty-naukowe-uniwersytetu-przyrodniczego-we-wroclawiu-rolnictwo-103-2012pdf,185996/

Udostępnij: