Gotowe doświadczenia PASCO w formie SPARKlab-ów i pomysły w formie filmów

Opisy doświadczeń wykonane są w formie tzw. SPARKlab-ów, czyli gotowych szablonów do wykorzystania  metodą „KLIKNIJ i ZRÓB” w programie SPARKvue, obsługującym czujniki. W razie potrzeby można je jednak dowolnie modyfikować.

Aby zapoznać się z doświadczeniem, otwórz jego opis i kliknij na tytuł lub obrazek. Spowoduje to pobranie pliku, który możesz otworzyć w programie SPARKvue, dostępnym bezpłatnie na smartfony i tablety. 

Nauczycielom fizyki gorąco polecamy DOŚWIADCZENIA Fizyki dla Nieletnich. Godne uwagi są także zamieszczone tam ODCINKI.

Wybierz poziom edukacyjny i przedmiot, a następnie kliknij SZUKAJ
Zaznaczenie wielu kryteriów spowoduje wyszukanie opisów, które spełniają wszystkie te kryteria jednocześnie. Jeśli chcesz więc, na przykład, znaleźć doświadczenia przeznaczone dla dowolnego poziomu edukacyjnego, nie zaznaczaj żadnego z nich. 

Jeśli interesują Cię opisy doświadczeń w formie kilkuminutowych filmików – zaznacz FILM. 
Kategoria „Ogólne” dotyczy doświadczeń wstępnych, technicznych  lub nie związanych z żadnym przedmiotem. 

2 prawo dynamiki Newtona

Doświadczenie wykorzystuje wózek pomiarowy SMART i obciążnik. Czujniki podają wartość czasu ruchu, przyspieszenia i siły, a program wylicza w tabeli współczynnik proporcjonalności. Zadaniem uczniów jest odnaleźć sens fizyczny tego współczynnika.
Wykorzystuje: tor jezdny PASCO z wózkiem pomiarowym SMART.

Cały opis doświadczenia »

Badania parametrów ruchu prostoliniowego

Układ doświadczalny do wykorzystania przy badaniu zmian położenia, prędkości i przyspieszenia różnych ciał w różnych sytuacjach. Ponieważ wykorzystuje czujnik położenia, wachlarz możliwości jest ogromny: od ruchu monet, poprzez wózki aż po balon; od spadku swobodnego do oscylacji. Jedyne ograniczenie – ruch musi być prostoliniowy.
Wykorzystuje: czujnik położenia.

Cały opis doświadczenia »

Badanie przewodnictwa cieplnego

Doświadczenie dotyczące przewodnictwa cieplnego różnych substancji (najczęściej metali i niemetali). Można je wykonać w sposób jakościowy lub wyznaczyć eksperymentalnie współczynnik przewodnictwa cieplnego określonego materiału.
Wykorzystuje: 2 czujniki temperatury.

Cały opis doświadczenia »

Chłodząca mgiełka

Jak bardzo chłodząca mgiełka może obniżyć temperaturę? Uczniowie określają ilościowo spadek temperatury za pomocą bezprzewodowego czujnika temperatury i oprogramowania SPARKvue.
Wykorzystuje: czujnik temperatury.

Cały opis doświadczenia »

Ciśnienie w głębinach

Czujnik ciśnienia, pracujący w trybie zdalnym (zapisując pomiary bezpośrednio do pamięci wewnętrznej), rejestruje dane podczas opuszczania go wgłąb jeziora, morza lub oceanu. Po wynurzeniu czujnika można odczytać wyniki pomiarów i sporządzić odpowiedni wykres.
Wykorzystuje: czujnik ciśnienia (w trybie pracy zdalnej).

Cały opis doświadczenia »

Ciśnienie zgniata puszkę

Jak można zgnieść puszkę za pomocą ciśnienia powietrza? Zobacz demonstrację prawa gazu doskonałego przy użyciu bezprzewodowego czujnika ciśnienia, aby przekonać się, jak ciśnienie, temperatura i objętość są ze sobą powiązane.
Wykorzystuje: czujnik ciśnienia.

Cały opis doświadczenia »

Co ma wspólnego fotooddychanie z fotosyntezą?

Modelowanie procesu fotooddychania, który hamuje proces fotosyntezy u roślin w strefie równikowej. Jest to mechanizm przystosowania organizmów roślinnych do wysokiego natężenia światła.
W doświadczeniu roślina oświetlana jest światłem o różnej intensywności, a uczniowie badają stężenie tlenu wydzielanego w procesie fotosyntezy. Intensywność fotosyntezy początkowo wzrasta, aż do momentu świetlnego punktu wysycenia. Po przekroczeniu tej granicy następują procesy uszkadzania chlorofilu, zmniejszenie turgoru poprzez intensywną transpirację, zamykanie aparatów szparkowych – wtedy zaczyna brakować dwutlenku węgla.
Wykorzystuje: czujnik tlenu i czujnik światła.

Cały opis doświadczenia »

Co ucieka z wody gazowanej?

Doświadczenie poświęcone przewodnictwu elektrycznemu cieczy i wykorzystaniu czujnika konduktywności. Pomiar wykonywany jest przez dłuższy czas (kilkanaście – kilkadziesiąt minut) w trybie zdalnego rejestrowania danych  (bezpośrednio do pamięci czujnika).
Wykorzystuje: czujnik konduktywności.

Cały opis doświadczenia »

Jeśli interesują Cię opisy doświadczeń, filmy i materiały w języku angielskim, skorzystaj z poniższych linków:

Jeśli potrzebujesz pomocy albo masz pytanie dotyczące spraw dydaktycznych  lub technicznych – skontaktuj się z nami