9. Materia zakrzywia czasoprzestrzeń

9. Materia zakrzywia czasoprzestrzeń

Co to jest czasoprzestrzeń? Najłatwiej ją sobie wyobrazić jako gęstą gumową siatkę naciągniętą na blejtram. Gdy umieścimy na niej dużą, ciężką kulę (na przykład naszą Ziemię), siatka ugnie się, szczególnie w pobliżu kuli.

Ciąg dalszy – pod reklamą.

Doświadczenia

Wykorzystanie technologii cyfrowej jest konieczne (a z PASCO – także łatwe).

Kodowanie

Naukę programowania najlepiej oprzeć o zjawiska obserwowane na co dzień.

STEM

Jak metodę STEM stosować w szkole wszędzie, nie tylko na informatyce?

PASCO w szkole

Obejrzyj krótkie filmiki przedstawiające różne aspekty nauczania w szkole.

Wszystkie inne, lżejsze obiekty, znajdujące się w pobliżu Ziemi (deszcz, jabłka i liście z drzew) będą na nią spadały. Grawitację można sobie wobec tego wyobrazić nie jako wzajemne przyciąganie wszystkich ciał, tylko jako zakrzywienie czasoprzestrzeni wywołane przez masę. Geometria przestrzeni we Wszechświecie nie jest jednak euklidesowa…

To metafora ogólnej teorii względności Alberta Einsteina, która wyjaśnia, jak działa grawitacja. Czasoprzestrzeń, czyli czterowymiarowa przestrzeń, na która składa się długość, szerokość, wysokość i czas, jest zakrzywiana przez obiekty obdarzone masą.

Przeczytaj osobny artykuł poświęcony Albertowi Einsteinowi.

Światło z odległej gwiazdy potrzebuje więcej czasu by do nas dotrzeć, jeśli jego droga wiedzie koło innej wielkiej gwiazdy niż gdyby poruszało się bez przeszkód. Materia ugina czasoprzestrzeń, a krzywizna czasoprzestrzeni mówi z kolei materii (także światłu), jak ma się poruszać. Grawitacja ma wpływ na szybkość upływu czasu. Im silniejsze pole (czyli zakrzywienie czasoprzestrzeni), tym wolniej płynie czas. Sprawdzono, że zegar stojący o dwa stopnie niżej na klatce schodowej (33 cm) spóźnia się względem wyższego o nieco ponad jedną nanosekundę na rok. Mało, ale jednak…

Ogólna teoria względności przewiduje także, że Wszechświat powstał w wyniku Wielkiego Wybuchu około 14 miliardów lat temu. Piszemy o tym o osobnym artykule „Wszechświat rozszerza się”. Z teorii Einsteina wynika istnienie czarnych dziur, czyli tak wielkich skupisk masy (inaczej, tak głębokich studni czasoprzestrzeni), że nawet światło nie może się z nich wydostać, gdy tam wpadnie. Nie mówiąc o masywniejszych obiektach takich, jak planety czy gwiazdy.

Jaki płynie wniosek z zakrzywiania się czasoprzestrzeni? Jeśli chcielibyśmy powstrzymać starzenie, musielibyśmy żyć na dużo większej planecie. Ale na parterze, a nie na ostatnim piętrze najwyższego wieżowca.

Udostępnij: