2. Wszechświat jest energią

2. Wszechświat jest energią

Cała energia, która istnieje we wszechświecie, jest wszystkim, co kiedykolwiek było i co kiedykolwiek będzie (dlatego nie powstanie perpetuum mobile), ale może być przekształcana w masę (i odwrotnie). Nazywa się to równoważnością masy i energii, a każdy uczeń, przynajmniej ze słyszenia, zna opisujące ją równanie: E = mc2.

Ciąg dalszy – pod reklamą.

Doświadczenia

Wykorzystanie technologii cyfrowej jest konieczne (a z PASCO – także łatwe).

Kodowanie

Naukę programowania najlepiej oprzeć o zjawiska obserwowane na co dzień.

STEM

Jak metodę STEM stosować w szkole wszędzie, nie tylko na informatyce?

PASCO w szkole

Obejrzyj krótkie filmiki przedstawiające różne aspekty nauczania w szkole.

Więcej o równaniu i odkrywcy tego prawa, Albercie Einsteinie, w naszym artykule obok.

Historia wiedzy o energii w dużej mierze zaczyna się od Izaaka Newtona. Jego trzy prawa dynamiki dały wiedzę nie tyle o niej samej, co o powiązanej z nią sile. Newton opisał, jak ciała zachowują się pod wpływem sił. Siły zaś istnieją dlatego, że oddziałujące ciała posiadają energię. 

Więcej o Newtonie – w naszym artykule obok.

Nawet współczesnym fizykom trudno zdefiniować, czym jest energia. Najbliższa prawdy wydaje się definicja: energia jest zdolnością do wykonania pracy.  Występuje w przyrodzie pod tak wieloma postaciami. Energia jest własnością materii, przestrzeni, rodzajem paliwa. Energia gromadzi się w ściśniętej sprężynie, nagrzanej patelni, pożywieniu. Energię wykorzystujemy codziennie i cały czas.  Spalamy energetyczne pożywienie (energia chemiczna). Energię chemiczną uzyskujemy z gazu ziemnego czy węgla. Te surowce zaś są dalekim następstwem energii słonecznej. Wszystko, co pochodzi na Ziemi, pochodzi od Słońca. Gdyby wyczerpały się zasoby paliw kopalnych, wszystkie urządzenia moglibyśmy ogrzewać i napędzać energią słoneczną. Modne w tym czasie baterie fotowoltaiczne są dowodem, że technika zbierania i magazynowania energii robi niezwykłe postępy.

Fizycy mówią, że dwie najważniejsze jej formy, to energia potencjalna (energia zmagazynowana) i energia kinetyczna (energia ruchu). Większość innych form energii, w tym energia chemiczna i elektryczna, to po prostu różne przejawy energii potencjalnej. Również “praca” i “ciepło” nie są formami energii, ale są po prostu metodami jej przekazywania.

Przekazując w pigułce odkrycia Newtona i Einsteina, przychodzi nam na myśl saga “Gwiezdne Wojny” i słynne “Niech moc będzie z tobą”. Coś jest na rzeczy…

Udostępnij: